PhDr. Marie Imbrová - Oficiální webová stránka - Archiv 2013

Hledat

Přejdi na obsah

Tisk a ohlasy 2013


Tisk a ohlasy v r. 2013:


Listopad 2013

Název článku: LEVANTSKÝ TOLAR - CHLOUBA KAŽDÉ HABEŠANKY


Zdroj: M&B - Časopis o mincích, bankovkách a medailích, ročník 6, č. 6/2013, str. 14 - 15, listopad 2013/PhDr. Marie Imbrová

Stačí zběžně prolistovat cestopisy o Etiopii z poloviny minulého století, abychom si uvědomili, čím se pyšní Habešanky na fotografiích z center měst, na tržištích, při rodinných ceremoniích či u vaření, a čím se u většiny obyvatelek měst setkáváme doposud.

Většina z nich má kolem hrdla, na zdobné šňůrce či vkomponované do masivního šperku alespoň jeden levantinský tolar s portrétem Marie Terezie. To, co je pro nás zajímavou historickou kuriozitou, je pro ně součástí historie etiopského císařství, projevem tradičního přístupu ke zpracování a držbě stříbra a v neposlední řadě projevem sounáležitosti k vlastní rodině a její víře v ochrannou moc šperku...






Celý článek PhDr. Marie Imbrové
LEVANTSKÝ TOLAR - CHLOUBA KAŽDÉ HABEŠANKY si můžete přečíst zde.



Září 2013

Název článku: JAROSLAVA PROCHÁZKOVÁ A AFRIKANISTKA MARIE IMBROVÁ UKÁZALY, ŽE ČESKÉ MÓDĚ SLUŠÍ AFRICKÉ ŠPERKY!

Zdroj: www.moda.cz - Módní přehlídky, 02. 09. 2013/Berta Pean



Pražský Salon Foxy's se stal dějištěm benefiční módní přehlídky Jaroslavy Procházkové a přehlídky autentických šperků afrikanistky Marie Imbrové. Výtěžek z dražby pomůže hned dvěma organizacím, které za benefiční módní přehlídkou stály: Klubu přátel Tengenenge a o.p.s. Čokoládové děti. Akci podpořily také české celebrity. Roli moderátora se chopil Marek Vašut a mezi modelkami se objevily Petra Hřebíčková nebo Vilma Cibulková. Pojďte se podívat, co vše jsme na přehlídce viděli a jak to celebritám v rolích modelek slušelo. Více najdete na
www.moda.cz



Srpen 2013


Název článku: MAREK VAŠUT V SALÓNU FOXY'S MODEROVAL VEČER, KOLEKCI PŘEDVÁDĚLA HEREČKA VILMA CIBULKOVÁ

Zdroj: www.praha7online.cz - Aktuality, 31. 08. 2013


Včerejší večer v salonu Foxy's byl ve velmi příjemné atmosféře. Vilma Cibulková opět ukázala, že je stále IN. Vypadala skvěle a dala přehlídce "šťávu". Marek Vašut se ujal moderování a po celý večer jste ho mohli vidět a slyšet uvádět novou kolekci od návrhářky Jaroslavy Procházkové.
Více najdete na
www.praha7online.cz



Srpen 2013


Interview v rozhlase: MARIE IMBROVÁ: KAM POSUNULY AFRIKU VOLBY V ZIMBABWE

Zdroj: Český rozhlas Plus, Pořad Týden ve světě, 04. 08. 2013, 17:10 hod./David Šťáhlavský



V rámci pořadu Týden ve světě hovořil David Šťáhlavský s PhDr. Marií Imbrovou o uskutečněných prezidentských volbách v Zimbabwe a jejich ohlasu v Africe.

Celý jejich rozhovor si můžete poslechnout na
zde.


Srpen 2013

Interview v televizi: MARIE IMBROVÁ: PREZIDENTSKÉ VOLBY V ZIMBABWE

Zdroj: ČESKÁ TELEVIZE, kanál ČT24, Svět, 02. 08. 2013, 14:48 hod./Daniela Písařovicová


PhDr. Marie Imbrová poskytla dne 2. srpna 2013 telefonický rozhovor k uskutečněným prezidentským volbám v Zimbabwe Daniele Písařovicové z televizního kanálu ČT24.




Záznam celého rozhovoru Daniely Písařovicové s PhDr. Marií Imbrovou si můžete poslechnout na www.ceskatelevize.cz



Červen 2013

Název článku: ZPOVĚĎ MARIE IMBROVÉ - V ZIMBABWE BYCH CHTĚLA ŽÍT

Zdroj: KOKTEJL - Cestopisný časopis, ročník XXII., č. 6/2013, str. 72 - 73, červen 2013/Lenka Stránská


"Lidská přání jsou totožná," říká afrikanistka Marie Imbrová. "Aby člověka někdo miloval, aby viděl vyrůstat své děti, aby po něm něco zůstalo a aby se neztratil z paměti svých potomků. To poslední platí v Africe mnohonásobně," vysvětluje.

Dělat rozhovor s Marií je splněným snem novináře. Bezprostřední, komunikativní, ochotná se podělit o spoustu zážitků, které ji v životě a v práci na černém kontinentě neminuly. Ať to bylo při práci na zastupitelských úřadech v Keni či v Zimbabwe, nebo ve vesnici Tengenenge, která je proslulá unikátní sochařskou komunitou…







Celý článek Lenky Stránské
ZPOVĚĎ MARIE IMBROVÉ - V ZIMBABWE BYCH CHTĚLA ŽÍT si můžete přečíst zde.



Červen 2013

Název článku: KAMENNÉ SOCHY ZE ZIMBABWE OBLETĚLY SVĚT

Zdroj: Rozvojovka, č. 2/2013, Téma: Umění a rozvoj, str. 6, červen 2013/PhDr. Marie Imbrová

Tengenenge v současnosti patří k největším sochařským komunitám na světě. Místní jsou závislí na výdělku z unikátních uměleckých děl.

Na teritoriu čínské továrny, která zamezuje vjezdu do Tengenenge, je tentokrát překvapivý klid. Před dvěma týdny totiž majitel podniku všech 820 zaměstnanců zabývajících se těžbou chromu poslal na nucenou dovolenou. Mezi nimi i dvacítku mladších mužů z Tengenenge, kteří v továrně vykovávali podřadné práce.

Ve volném čase se věnují sochařství. Právě tím se totiž vesnice vzdálená asi 150 km od hlavního města Harare proslavila…





Celý článek PhDr. Marie Imbrové
KAMENNÉ SOCHY ZE ZIMBABWE OBLETĚLY SVĚT si můžete přečíst zde.



Květen 2013

Název článku: SENEGALSKÉ MINCE Z TRŽIŠŤ A BARŮ


Zdroj: M&B - Časopis o mincích, bankovkách a medailích, ročník 6, č. 3/2013, str. 31 - 33, květen 2013/PhDr. Marie Imbrová

Mé krátkodobé pobyty v Senegalu, nikterak časté, jsou motivovány návštěvou přátel, vyhledáváním a nákupem ojedinělých náhrdelníků, pobytem na místech spjatých s obchodem s otroky, a podmíněny jsou jak jinak, dostatkem finanční hotovosti, případně její dostupnosti z evropského účtu.

V tomto ohledu musím konstatovat, že urbanizované oblasti Senegalu jsou k uživatelům kont velmi vstřícné, směna eur na místní franky je bezproblémová, kurzy se nijak výrazně neliší. V březnu se pohyboval kurz kolem 650 franků za 1 euro. A samotný pobyt ve městech či na turisticky exponovaných památkách není nikterak levný…








Celý článek PhDr. Marie Imbrové
SENEGALSKÉ MINCE Z TRŽIŠŤ A BARŮ si můžete přečíst zde.



Květen 2013


Rozhlasový pořad PRO A PROTI na téma: ADOPCE NA DÁLKU

Zdroj: Český rozhlas Plus, Pořad Pro a proti, 09. 05. 2013, 21:10 hod./Patricie Strouhalová



V rámci totoho programu Pro a proti hovořila Patricie Strouhalová i o aktivitách českého Klubu přátel Tengenenge v sochařské komunitě v Tengenenge (Zimbabwe) s afrikanistkou, bývalou diplomatkou, jeho zakladatelkou a předsedkyní PhDr. Marií Imbrovou.

Celý jejich rozhovor si můžete poslechnout na
zde (konkrétně mezi 10:35 min. a 17:08 min. pořadu).


Březen 2013

Název článku: 20 BIRR, LUCY, 2007 - ETIOPSKÁ MILÉNIOVÁ MINCE

Zdroj: M&B - Časopis o mincích, bankovkách a medailích, ročník 6, č. 2/2013, str. 45, březen 2013/PhDr. Marie Imbrová


Můj vztah k africkým mincím je čistě laický. Líbí se mi, pokud mají výraznou ražbu, ze které lze vyčíst příběh, a ocením, pokud jsou z kovu, který je mi nejbližší, to znamená ze stříbra. Občas si nějakou přivezu sama ze svých cest a skutečně výjimečně si ji objednám u afrických přátel. Tentokrát jsem zatoužila po stříbrné miléniové minci z Etiopie, možná proto, že má jednoznačnou symboliku a mimořádné provedení. Získala jsem ji do svého držení několik dní před svými lednovými narozeninami a je tak nádherná, že jsem si ji zařadila do sekce unikátních afrických artefaktů, společně se šperky…









Celý článek PhDr. Marie Imbrové
20 BIRR, LUCY, 2007 - ETIOPSKÁ MILÉNIOVÁ MINCE si můžete přečíst zde.


Únor 2013

Název článku: VODOPÁDY EMILA HOLUBA

Zdroj: KOKTEJL - Cestopisný časopis, ročník XXII., č. 2/2013, str. 44 - 49, únor 2013/PhDr. Marie Imbrová


Těžko říci, co mne k tomuto cestovali tak přitahuje. Jeho životní příběh, pohled na svět či možná sdílená síla prožitku. Když se to vše skloubí s krásou Viktoriiných vododápů, je o dokonalý africký zážitek postaráno.

Poprvé jsem u Viktoriiných vodopádů stanula v roce 1997. V místní, skoro autentické dědině jsem si nechala provést věštbu z kostí. Byla velmi stručná, celý život se sem budete vracet, řekl místní věštec v roli šamana, a můj průvodce se tomu smál. Já ne. V letech 2005 - 2008 jsem v Zimbabwe pracovala a žila, a teď se tam z různých důvodů neustále vracím. K Viktoriiným vodopádům pak speciálně kvůli Emilu Holubovi. Letos to bylo již po dvaadvacáté.

Městečko Victoria Falls se stále ještě nemůže vyrovnat se špatnou pověstí, kterou Zimbabwe utržilo během posledních voleb, a to i přesto, že má velmi dobrou úroveň služeb a podniká zde i řada cizinců, kteří nešetří nápady, jen aby přilákali platící hosty...



Celý článek PhDr. Marie Imbrové
VODOPÁDY EMILA HOLUBA si můžete přečíst zde.


Leden 2013

Název článku: HRST DROBNÝCH MŮŽE BÝT JISTOTA ... NA NÁVŠTĚVĚ V KENI

Zdroj: M&B - Časopis o mincích, bankovkách a medailích, ročník 6, č. 1/2013, str. 44 - 45, leden 2013/PhDr. Marie Imbrová


Poslední keňské šilinky již tradičně utrácím v Nairobi několik hodin před odletem na místním tržišti poblíž hotelu Holiday Inn. Již v okamžiku nákupu vím, že mám u sebe poslední peníze (dolarové bankovky jsou v jiné peněžence a jsou určeny na cestu na letiště a pobyt v tranzitu), kufr je již plný místních nezbytností jako je glazovaná keramika, knihy, košíky, skvělá keňská káva a čaj, a tak ten nákup je v podstatě jen rituální. Svírám v ruce hrst drobných a jsem si jistá, že za ně koupím něco úžasného. Tentokrát to však bylo složitější, drobných mincí je v Keni koncem roku 2012 nedostatek.

První vlastní mince vydala Keňská republika v roce 1966 a byly v hodnotách 5, 10, 25 a 50 centů, další hodnoty pak byly 1 a 2 keňské šilinky. V roce 1973 a 1985 k této základní řadě přibyly dvě ražby mince v hodnotě 5 šilinků, v roce 1994 přibyla oblíbená 10šilinková mince a v r. 1998 se konečně objevila mince v hodnotě 20 šilinků...




Celý článek PhDr. Marie Imbrové
HRST DROBNÝCH MŮŽE BÝT JISTOTA ... NA NÁVŠTĚVĚ V KENI si můžete přečíst zde.

Úvodní stránka Archiv 2013 | Projekty 2013 | Tisk a ohlasy 2013 | Fotogalerie 2013 | Africké ozvěny 2013 | Mapování stránky

free website counter

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku